هیئت عزاداران حضرت زهرا سلام الله علیها

اصفهان، خمینی شهر، جوی آباد،خ شمس ،خ پروین ،جنب مسجد حضرت امیر، خیمه گاه فاطمی،احیاءگران فاطمیه

آسمان در مصیبت امام حسین(ع) خون گریست


 آسمان در مصیبت امام حسین(ع) خون گریستروایات شیعه ودیگر فرق اسلامى بر این نکته هم‌داستان اند که شهادت امام حسین علیه السلام در روز دهم محرم‌الحرام سال 61 هجرى، صرفاً یک حادثه معمولى در تاریخ اسلام یا تاریخ بشرى نبود، بلکه مطابق روایات اسلامى این حادثه‌ی دردناک، به عالم تکوین پیوند خورده است وزمین وآسمان و حور و ساکنان بهشت بر این حادثه اندوهگین شدند و پیامبران از حضرت آدم ابوالبشر علیه السلام تا پیامبر خاتم صلى‌الله‌علیه‌وآله همگى در این واقعه به اظهار همدردى پرداختند وسالها پیش از وقوع این حادثه جانسوز هرگاه نزد آنان از امام حسین علیه‌السلام یاد شده، یا از سرزمین کربلا گذشته‌اند، براى آن حضرت اشک ریخته اند. در ادامه به برخى از شواهد این مطلب اشاره مى‌کنیم:


• امام صادق علیه السلام خطاب به جد بزرگوارشان امام حسین علیه السلام عرضه مى دارند:«وضمّنَ [الله] الارضَ و من علیها دمَکَ وثارَک (کامل الزیارات 216، بحار الانوار ج98 ص168)


"وخداى متعال مسئولیت خون وخون‌خواهى تو را بر دوش زمین وزمینیان نهاده است."

• حضرت ابراهیم ـ علیه وعلى نبینا وآله صلوات الله ـ هنگامى که از سرزمین کربلا مى گذشت، از اسب به زمین افتاد وخون سرش براى همراهى با خون سیدالشهدا علیه السلام جارى شد.

• در حدیث شریف آمده است: نخستین کسى که در مدینه براى شهادت امام حسین علیه السلام صدا به گریه وزارى بلند کرد «ام سلمه» همسر پیامبر صلى الله علیه وآله بود. آن حضرت شیشه اى محتوى مقدارى خاک به او دادند وفرمودند: جبرئیل به من خبر داد وگفت:


هرگاه از این خاک خون جوشید بدان که حسین کشته شده است.


ام سلمه این خاک را نگاه داشت وپیش از شهادت امام حسین علیه السلام هر ساعت بدان مى نگریست. هنگامى که دید از آن خاک خون جوشید، فریاد زد: واحسیناه، وا ابن رسول الله! تمام زنان با شنیدن صداى او به گریه وزارى پرداختند ومدینه از بانگ گریه وناله پر شد.

• در برخى از احادیث تصریح شده است در روز عاشورا آسمان خون گریست. براى مثال حضرت زینب در روز عاشورا به مردم فرمودند:


أو عَجِبتم أن مَطَرت السماءُ دماً (اللهوف 146)"آیا از این که آسمان خون گریسته است شگفت زده شده اید؟"

• در برخی کتب اهل سنت آمده است:

لما قتل الحسین اسودّت السماء وظهرت الکواکب نهاراً حتى رأیت الجوزاء عند العصر وسقط التراب الأحمر؛

"هنگامى که [امام] حسین [علیه السلام] به شهادت رسید آسمان تیره وتار شد وستاره‌ها در روز مشاهده شدند ومن ستاره جوزا را هنگام عصر مشاهده کردم. هم چنین در آن روز خاک سرخ از آسمان بر زمین پاشیده شد. "

• مورخان آورده اند که در این روز در بیت المقدس هر سنگ را که پشت و رو مى کردند، زیر آن خون تازه مى دیدند وپدیده خورشید گرفتگى تا سه روز ادامه یافت.


روایت زیر مؤید این معناست:


زیدبن عمر کندى به نقل از ام حیان گفت: وقتى امام حسین علیه السلام به شهادت رسید،

تا سه روز خورشید گرفته بود وهر کس روغن به چهره اش مى مالید چهره اش به جاى آن که خنک شود مى سوخت وهر سنگ را که در بیت المقدس پشت و رو مى کردند، زیر آن خون تازه مى دیدند.

 (بحار الانوار ج45، 216). 


 

 

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد